Sprzedaż akumulatorów. Duże zmiany!


  • 2021-01-25 15:03
 

W dniu 01 lutego 2021 wchodzi w życie ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych. W świetle nowych przepisów zostają nałożone poważne ograniczenia w sprzedaży niektórych chemikaliów klientom detalicznym oraz klientom zawodowym. Dla całego sektora motocyklowego oznacza to duże zmiany w możliwości sprzedaży (i zakupu) akumulatorów z zasobnikami kwasu w zestawie.

Co się zmieni dla klientów detalicznych?

Klient detaliczny nie będzie mógł już kupić akumulatora z zasobnikiem kwasu w zestawie oraz samego kwasu. Serwisy oraz sklepy motocyklowe będą musiały „zalać” akumulator przed jego sprzedażą i dostarczyć go klientowi w formie gotowej do użycia. Dotyczy to zarówno sprzedaży wysyłkowej jak i odbywającej się w fizycznej formie (w sklepie lub warsztacie). Sprzedaż detaliczna kwasu w opakowaniu (butelka/kanister/zasobnik) zostaje niemalże całkowicie zabroniona. Wyjątkiem będzie sprzedaż go osobom, które wylegitymują się specjalnym pozwoleniem wydanym przez organy państwowe.

Co się zmieni dla serwisów i sklepów motocyklowych?

Firmy zajmujące się naprawą motocykli oraz sklepy motocyklowe nadal będą mogły kupować od dystrybutorów zarówno kwas jak i same akumulatory. Jedynym warunkiem jest wypełnienie specjalnego formularza, którego instrukcję wypełnienia wysłaliśmy do wszystkich naszych zarejestrowanych klientów w zeszłym tygodniu. Cały proces zajmuje maksymalnie 2 minuty. Firmy, które nie dopełnią tego obowiązku, od dnia 01 lutego nie będą mogły zakupić akumulatorów w naszej firmie. Dlatego sugerujemy, aby złożyć oświadczenie jak najszybciej.

Sam zakup, to nie wszystko. Wszystkie sklepy i warsztaty nie będą mogły sprzedawać detalicznie akumulatorów kwasowych z zasobnikiem kwasu tak, jak to czyniły do tej pory. Dotyczy to również sprzedaży wysyłkowej. Każdy akumulator będzie musiał zostać napełniony kwasem w warsztacie i dostarczony klientowi w formie gotowej do użycia. Prosimy przy tej okazji zwrócić uwagę na konieczność doładowania akumulatora zgodnie z zasadami opisanymi w kartach gwarancyjnych.

UWAGA! Opisane wyżej obostrzenia dotyczą jedynie akumulatorów suchoładowalnych. Nie mają one zastosowania w przypadku akumulatorów żelowych, fabrycznie napełnionych czy ogniw litowo-jonowych.

Oczywiście nadal jest możliwa dystrybucja akumulatorów, które w zestawie nie mają kwasu. To jednak będzie skutkować tym, że klient detaliczny nie uruchomi akumulatora, gdyż sam kwas podlega takim samym restrykcjom, co sprzedaż akumulatorów z zasobnikami i po prostu nie będzie miał gdzie kwasu kupić.

Bez względu na spore utrudnienia jakie pojawią się już od 01 lutego samo wprowadzenia przepisu wydaje się być bardzo uzasadnione. Obecny dostęp do wielu „niebezpiecznych” chemikaliów wydaje się być zbyt prosty, co może zachęcać niezrównoważone osoby do wykorzystania tego stanu do niecnych celów.