Koncentraty płynu do chłodnic


  • 2024-03-29 07:10
 

Czy stosowanie w warsztacie koncentratu płynu do chłodnic jest rzeczywiście opłacalne? Przyjrzymy się sposobowi produkcji płynu i przekalkulujemy dokładnie, czy warto jest go stosować zamiast płynu gotowego do użycia. Wnioski są zaskakujące.

Produkcja płynu do chłodnic nie jest prosta. W zależności od przeznaczenia jest to mieszanina kilkunastu lub kilkudziesięciu różnych substancji chemicznych, które oprócz swojej oczywistej funkcji jaką jest odbieranie ciepła z silnika muszą być bezpieczne dla wielu podzespołów pojazdu, przez które przepływają. Zatem dla aluminium, stali, metali szlachetnych, gumy i najprzeróżniejszych elementów z tworzyw sztucznych. Dodatkowo płyn chłodniczy musi zachować pełną stabilność w szerokim zakresie temperatur.

Z racji na wszystkie wymienione cechy należy go wymieniać dość często, aby nie doprowadzić do awarii któregokolwiek z elementów układu chłodzenia. Wymiana jest prosta i niezbyt droga, ale mimo to przedstawiamy prostą kalkulację, która pozwoli zaoszczędzić w warsztacie niemałe kwoty zwłaszcza, że większość motocyklistów trzyma się (i słusznie) zalecanych przez producenta interwałów wymian płynu w układzie chłodzenia, czyli robi to co 2 lata.

Każdy płyn powstaje w pierwszym momencie jako koncentrat. To pozwala producentowi zaoszczędzić sporo energii i czasu w procesie mieszania wszystkich składników. Dopiero w kolejnym etapie, koncentrat jest mieszany z wodą demineralizowaną celem uzyskania substancji gotowej do użycia. Dlaczego zatem producenci tak chętnie sprzedają koncentraty, które do tego są często dostępne w bardzo korzystnych cenach? Odpowiedź jest bardzo prosta: chodzi o koszt transportu wyrobu gotowego.

Przypatrzmy się cenom koncentratu płynu do chłodnic JMC w opakowaniu pięciolitrowym (nr kat. 530.00.30). Cena detaliczna produktu wynosi w tym przypadku 123,63 zł. Zgodnie z zaleceniami producenta należy go rozcieńczyć w proporcjach 1:1. Używamy do tego wody demineralizowanej, której rynkowa cena wynosi ok. 10 zł za kanister 5 litrowy. Po zmieszaniu otrzymujemy płyn gotowy do użycia w cenie 133,63 za 10 litrów. Zatem 1 litr kosztuje nas 13,36 zł. Dla porównania, ten sam płyn JMC tylko, że gotowy do użycia w opakowaniu 1,5 litra (najchętniej kupowany przez naszych klientów nr kat. 530.00.19), kosztuje nieco ponad 35,00 zł, co daje dokładnie 23,33 zł za 1 litr, czyli ponad 70% więcej!

Z naszych wyliczeń wynika wprost, że za komfort, który bez wątpienia towarzyszy nam podczas wymiany płynu w układzie na taki, który jest gotowy do użycia, przychodzi nam dopłacić w omawianym przypadku niespełna 10,00 zł za każdy użyty litr! Wydaje się bezsprzeczne, że jest się nad czym zastanowić, gdyż sezon masowych wymian jest właśnie przed nami.

(wszystkie podane ceny są detaliczne i nie uwzględniają rabatu dla firm zarejestrowanych)

Aby kupić osobiście udaj się do jednego z naszych przedstawicieli.

Aby zapoznać się z ofertą żółtych płynów do chłodnic JMC - kliknij tutaj.