HISTORIA: żarówki OSRAM


  • 2021-02-09 08:51
 
UWAGA! Jest to artykuł archiwalny. Niektóre informacje takie jak ceny, lista towarów itp. mogą być już nieaktualne. Wszelkie aktualne dane znajdują się w aplikacji MIKE.

W lipcu 2019 roku obchodziła swoje 100lecie. Firma OSRAM, bo o niej mowa, zapisała się w historii światowej techniki złotymi zgłoskami. Oprócz typowego producenta żarówek, na przestrzeni 100 lat swojej historii, była prawdziwym innowatorem i koniem pociągowym dla wielu sektorów przemysłu, dla których opracowywała i wdrażała do produkcji najróżniejsze rozwiązania techniczne, gwarantując sobie „świetlaną przyszłość” na całe dziesięciolecia.

Na początku trzeba chyba wspomnieć o „wdzięcznym” dla Polaków brzmieniu nazwy firmy. OSRAM, to akronim dwóch pierwiastków (osmu i wolframu), które to były powszechnie stosowane w przemyśle żarówkowym. Ot, cała historia nazwy OSRAM.

Przedsiębiorstwo Osram Werke GmbH Kommanditgesellschaft powstało w roku 1919 po połączeniu trzech firm z branży żarówkowej: Auer-Gesellschaft, AEG oraz Siemens & Halske AG. Pierwszą siedzibą firmy był Berlin, gdzie wybudowaną ogromną fabrykę żarówek i lamp. Późniejsze dzieje firmy były bardzo burzliwe. W roku 1924 OSRAM razem z kilkoma innymi producentami założył kartel, który sztucznie ograniczał żywotność produkowanych żarówek do 1000 godzin i wpływał na ceny produkowanych przez siebie produktów, co zaowocowało wytoczeniem mu w roku 1942 licznych procesów za nielegalne działania rynkowe.

Po II Wojnie Światowej fabryka w Berlinie została znacjonalizowana i częściowo rozebrana. W jej miejscu powstały zakłady, które wciąż produkowały lampy i żarówki pod nazwą Róża Luxemburg, a w roku 1963 połączone z innymi fabrykami stworzyły wschodnioniemiecki kombinat żarówkowy NARWA.
Jednak wcześniej, bo w roku 1954 siedziba OSRAM została przeniesiona do Monachium, gdzie rozpoczęła produkcję lamp i żarówek pod swoją nazwą. W tamtym czasie, właścicielem 21% udziałów był już koncern GE, który pomógł firmie w ekspansji na rynku amerykańskim.

W latach osiemdziesiątych OSRAM był już światową potęgą w większości działów gospodarki używających najprzeróżniejszych źródeł światła. Do najważniejszych należał sektor motoryzacyjny. Innowacyjność w firmie OSRAM zawsze była istotnym elementem polityki rozwojowej. Ogrom prac włożonych w technologię ksenonową ustanowił zupełnie nowy standard dla większości produkowanych na świecie pojazdów silnikowych. Nadejście technologii LED również popchnęło OSRAM do kolejnych działań. W ich wyniku wydzielono z firmy dział zajmujący się tą technologią nazywając go LEDVANCE. Obecnie jest to niezależny podmiot kontrolowany przez OSRAM, który tworzy zupełnie nową historię firmy.

Związki z Polską.

Należy również wspomnieć, przed II Wojną Światową w Pabianicach istniała firma Polska Żarówka Osram – Spółka Akcyjna, która do pocz. wojny była w 100% własnością polskiego kapitału, używająca jedynie nazwy OSRAM na podstawie udzielonej licencji. Na początku wojny władze okupacyjne przejęły przedsiębiorstwo i na jego miejscu utworzono Glühlampenwerk Osram – GmbH. Po wojnie produkcja została wznowiona, a w 1969 zmieniono jej nazwę na Pabianicka Fabryka Żarówek – Polam.

Ciekawostką jest też fakt, iż wspomniana wcześniej pierwsza fabryka OSRAM w Berlinie została zlokalizowana przy Warschauer Strasse (ul. Warszawskiej).

Aby kupić osobiście udaj się do jednego z naszych przedstawicieli.

Aby zapoznać się z całą ofertą produktów OSRAM - kliknij tutaj.