Historia: Skąd się wziął MOTUL?


  • 2020-08-17 07:07
 

W połowie sierpnia 1853 roku rozpoczęła działalność nikomu  już nie znana firma Swan & Finch Oil Corporation. To niewielkie nowojorskie przedsiębiorstwo koncentrowało swą działalność na produkcji wszelkiego typu smarów i olejów niezbędnych w przemyśle maszynowym i w początkach ery motoryzacji. Kluczem do szybkiego rozwoju firmy był dostęp do bardzo taniej ropy naftowej.

Swan & Finch dała się poznać jako bardzo solidna firma, która łamała co rusz różnego typu stereotypy. Kiedy pozostali producenci środków smarnych dostarczała swe produkty w beczkach, oni używali konewek, które ludzie zostawiali sobie w domach do podlewania ogrodów. Na pocz. XX w. oleje kupowało się głównie w aptekach lub na stacjach paliw. Swan & Finch wprowadził swoje produkty do sklepów budowlanych i spożywczych. Dzięki tym zabiegom dystrybuowane przez nich marki stały się bardzo popularne w całej Ameryce północnej. Wśród nich były: TEXTUL, AEURUL i właśnie… MOTUL. Mniej więcej 100 lata temu Swan & Finch rozpoczął export niektórych z nich głównie do Europy.

We Francji dystrybucją smarów i olejów MOTUL i TEXTULzajął się niejaki Erst Zaug, który reprezentował prywatną firmę SUPRA PENN, działającą na rynku środków smarnych nie tylko we Francji, ale również w Belgii i Luxemburgu. Sprzedaż produktów Swan & Finch rozwijała się bardzo dynamicznie i zapewne z tego powodu w roku 1957 Zaug odkupił od swoich nowojorskich kontrahentów wszystkie prawa do produkowanych przez nich produktów. Chwilę później Swan & Finch zawiesiła działalność i w konsekwencji zniknęła z rynku.

Obecna siedziba spółki MOTUL mieści się w Aubersvilliers nieopodal Paryża. Produkuje niezliczone ilości olejów silnikowych oraz produktów specjalnego przeznaczenia. Jest wiodącą marką w sektorze produktów do samochodów sportowych oraz motocykli. W ofercie znajdują się również smary i oleje dla przemysłu ciężkiego i maszynowego.

Larsson Polska od lat jest dystrybutorem produktów MOTUL w Polsce.

Aby kupić osobiście udaj się do jednego z naszych przedstawicieli.

Aby zapoznać się z ofertą produktów MOTUL - kliknij tutaj.