Historia: Nippon Gaishi Kaisha (NGK)


  • 2020-09-24 08:39
 
UWAGA! Jest to artykuł archiwalny. Niektóre informacje takie jak ceny, lista towarów itp. mogą być już nieaktualne. Wszelkie aktualne dane znajdują się w aplikacji MIKE.

Trudno sobie wyobrazić rozwój motoryzacji bez świec zapłonowych. Absolutnym liderem w tym sektorze jest bez wątpienia japońska firma NGK, o której dzisiaj zamierzamy opowiedzieć kilka ciekawostek.

Ale skąd w ogóle zainteresowanie tematem świec wśród inżynierów firmy zajmującej się produkcją izolatorów? Pomysł zaangażowania się w produkcję świec zapłonowych pojawił się, gdy w roku 1920 dyrektor generalny firmy Magoemon Ezoe (na fotografii), odwiedził Stany Zjednoczone. Ezoe początkowo zamierzał przyjrzeć się funkcjonowaniu amerykańskiej branży produkcji izolatorów, ale podczas swojej podróży służbowej miał również okazję odwiedzić fabrykę świec zapłonowych w Detroit, ówczesnym centrum amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Ezoe żywo zainteresował się tym tematem. Wrócił do swojej rodzinnej Japonii przekonany, że doświadczenie jego firmy w dziedzinie ceramiki będzie dodatkowym atutem w produkcji świec. Nie mylił się. Już w latach 30-tych dwudziestego wieku NGK powołała do życia odrębny podmiot gospodarczy NGK SPARK PLUG. Nazwę NGK (Nippon Gaishi Kaisha) można przetłumaczyć jako Japońska Fabryka Izolatorów.

Ezoe był również twórcą bezkompromisowego podejścia firmy do problematyki jakości. Zasada wygłoszona przez niego pod koniec lat 20-tych jest wciąż mottem dla wszystkich pracowników firmy. A brzmiała ona tak: „Załóżmy, że produkujemy tylko jeden wadliwy produkt na 1000” powiedział. "Dla klienta, który kupi ten jeden produkt, nasz wskaźnik wadliwości wynosi 100%”. Proste, ale prawdziwe. Nieprawdaż?

Korzystając z niezwykle dynamicznego rozwoju japońskiego przemysłu motoryzacyjnego firma NGK rosła w zadziwiającym tempie, dostarczając swoje produkty do fabryk niemalże na całym świecie. Pierwszym zakładem zlokalizowanym poza Japonią była fabryka w Brazylii (lata 50-te XX. wieku.) W roku 1979 powstała spółka NGK Spark Plug Europe, która w chwili obecnej jest „odpowiedzialna” za ponad 26% światowych obrotów całej grupy. NGK posiada również swoje zakłady w RPA i Tajlandii

Jednak to Japonia wciąż pozostaje filarem produkcyjnym NGK SPARK PLUG, krajem, gdzie znajduje się siedziba główna firmy i cztery z jej największych zakładów produkcyjnych.

Globalna siedziba firmy zlokalizowana jest w Nagoi, stolicy prefektury Aichi i sąsiaduje do dziś z dużą fabryką świec zapłonowych – pierwszym zakładem firmy.

Nieodległy zakład Komaki, produkujący świece zapłonowe, czujniki, elementy półprzewodnikowe, ceramikę szlachetną i wyroby medyczne  jest największym pojedynczym zakładem firmy NGK SPARK PLUG pod względem obszaru działania, a także największym pojedynczym zakładem pracy zatrudniającym prawie 4000 osób.

W Japonii znajduje się także zakład o największym na świecie wolumenie produkcji świec zapłonowych, fabryka Miyanojo na wyspie Kiusiu, produkująca setki milionów świec zapłonowych każdego roku.

Co ciekawe, pierwotne założenie projektowe zastosowane przez NGK SPARK PLUG w latach 30-tych XX w. nie uległo zmianie. Podobnie jak silnik czterosuwowy, podstawowa zasada działania świec zapłonowych nie zmieniła się praktycznie w ogóle, odkąd po raz pierwszy zostały użyte w samochodach. Oczywiście przez całe dziesięciolecia świece zapłonowe ewoluowały pod kątem technologicznym. Dość powiedzieć, że obecnie stosowane świece muszą wytrzymać znacznie wyższe napięcia, ciśnienia i temperatury, a także mieć zdolność do większego rozpraszania ciepła.

W 2020 roku moce wytwórcze NGK Spark Plug szacowane są na 1 mld. sztuk świec zapłonowych rocznie.

(artykuł powstał przy pomocy NGK Spark Plug Europe GmbH Sp. z o.o. Przedstawicielstwo w Polsce)