Wkrętaki w standardzie JIS


  • 2024-06-17 13:09
 

Polskie warsztaty nie mają „łatwego życia”. Bierze się to m.in. stąd, że nasz park pojazdów złożony jest z maszyn sprowadzonych z Ameryki, Europy Zachodniej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii i przede wszystkim z Japonii. To generuje pewne problemy z doborem odpowiednich do ich naprawy narzędzi. Dziś zajmiemy się motocyklami japońskimi, których na naszych ulicach możemy spotkać setki tysięcy.

Wśród nich nie trudno dostrzec motocykle, które mają już 20, 30, a nawet 40 lat. Są one wyposażone w śruby na krzyżak, jednak zapewne mało kto dostrzegł, że standardowa końcówka grotu PH (Phillips) nie pasuje dobrze do kształtu gniazda łba. W wiekowych motocyklach śruby są często zapieczone i jest je ciężko odkręcić, szczególne wkrętakami z końcówką PH. Można trwale uszkodzić łeb śruby, co nie dość że źle wygląda, to wydłuża i komplikuje pracę przy serwisowaniu. Co więcej istnieje groźba całkowitego  uszkodzenia śruby i konieczności użycia wykrętaka lub zmusi nas do rozwiercania śruby, a wiadomo, że taka operacja jest niebezpieczna dla armatury motocyklowej i może narazić serwis na spore koszty.

W starszych japońskich motocyklach używane śruby z łbem krzyżakowym są wykonane w standardzie JIS. Jest to japoński standard przemysłowy wprowadzony przez Japonię w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Na pierwszy rzut oka gniazdo śruby JIS można łatwo pomylić z gniazdem krzyżowym Phillipsa, ale nie są one takie same i wymagają użycia innych narzędzi.

Format Phillips został zaprojektowany tak, aby wkrętak odłączał się od śruby po jej dokręceniu, by zapobiec nadmiernemu dokręceniu gwintu i zerwaniu łba. Dobrą praktyką jest sprawdzenie śruby przed użyciem wkrętakiem Phillips i JIS. Poczujemy dużą różnicę w pasowaniu grota, bo w przypadku JIS nie będzie odrobiny luzu.  Śruby JIS są zwykle oznaczone kropką (lub czasami „+”) na łbie.

Wkrętaki JMP w standardzie JIS występują w 3 rozmiarach. Są wykonane z wysokiej jakości stali i posiadają ergonomicznie ukształtowane uchwyty. Podobnie jak wszystkie narzędzia naszej marki, wkrętaki te oferują doskonałą jakość w atrakcyjnej cenie.

Aby kupić osobiście udaj się do jednego z naszych przedstawicieli.

Cena: od 41,77

Aby dowiedzieć się więcej o wkrętakach JIS - kliknij tutaj.