Krzywe rury? Jak to stwierdzić?


  • 2021-03-04 09:06
 

Dzięki cyklowi szkoleń z naprawy zawieszeń motocyklowych, przeprowadzonych przez producenta rur nośnych JMP w roku 2019 udało się uwrażliwić uczestników na pewne kwestie, które do tej pory były przez nich pomijane lub w ogóle niezauważane. Podstawą prawidłowej oceny czy zawieszenie nadaje się do dalszej eksploatacji jest przeprowadzenie dokładnego pomiaru krzywizny rur. Pamiętajmy, że uszkodzenie rur nośnych nie musi być efektem wypadku, tylko zużycia zmęczeniowego elementu nośnego. Aby to stwierdzić trzeba posiadać odpowiednie narzędzie.

Podczas szkolenia producent rur używał wielokrotnie specjalnego narzędzia pomiarowego, dzięki któremu bez problemu, szybko i przede wszystkim jednoznacznie określał czy dana rura spełnia wymagania producenta motocykla (zakres odchyleń max. 0,05 mm) czy też nadaje się do wymiany. Po zakończeniu szkolenia mieliśmy mnóstwo  zgłoszeń od firm, które chciały nabyć to urządzenie. Produkcja prototypu i potem narzędzia finalnego zajęła ponad rok, ale już trafiło ono do naszej oferty.

Badanie rury nośnej jest bardzo proste. Wystarczy umieścić ją na kołach podporowych urządzenia, ustawić czujnik zegarowy w odpowiedniej pozycji i kręcić rurą. Pomiaru należy dokonywać w różnych miejscach rury, aby zdiagnozować ewentualne odchylenie od normy w innym jej miejscu. Pamiętajmy o tolerancji 0,05 mm. Jeśli czujnik pokaże wyższe, rura powinna zostać wymieniona na nową. Pamiętajmy, że narzędzie powinno być ustawione na prostym blacie stołu warsztatowego.

UWAGA! Pomiar dokonany poprzez przesuwanie stopki z czujnikiem pomiarowym wzdłuż nieruchomej rury nie jest miarodajny i nie świadczy o krzywiźnie badanej rury.

Narzędzie jest bardzo przydatne w sytuacji, gdy klient podważa opinię mechanika w temacie konieczności wymiany rur nośnych. Wskazanie jest na tyle jednoznaczne, że nie pozostawia złudzeń.

Podstawowe cechy narzędzia:
- Dokładność wskazań czujnika: 0,01mm.
- Materiał: stal malowana proszkowo, aluminium anodowane, pręty chromowane.
- Waga: około 10kg.

W kartotece towaru można zobaczyć krótki film instruktażowy, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości co do działania narzędzia.

Aby kupić osobiście udaj się do jednego z naszych przedstawicieli.

Numer katalogowy produktu: 722.05.47, cena: 1625,00

Aby zapoznać się ze szczegółami oferty na urządzenie JMP do badania krzywizny rur nośnych - kliknij tutaj.