Kasy fiskalne on-line


  • 2019-12-04 08:43
 

Sprawa dotyczy blisko 80 tys. firm. Tyle bowiem w Polsce mamy działających warsztatów naprawy samochodów, motocykli, skuterów, zakładów wulkanizacyjnych i stacji paliw. Do 1 stycznia 2020 wszyscy oni muszą zainstalować i zarejestrować w KAS (Krajowej Administracji Skarbowej) kasy fiskalne podłączone na stałe do internetu. Pełen tekst zmian w ustawie o VAT publikowano w Dz. U. 2019, poz. 675.

Należy przy tym pamiętać, że oprócz samej kasy musimy w warsztacie zapewnić dostęp do internetu. Z naszych informacji wynika, że nie wszędzie jest to możliwe, co może dodatkowo komplikować rejestrację urządzenia w KAS. Ustawodawca przewidział taką sytuację i stworzył odpowiednie procedury przesyłu danych do CRK (Centralnego Repozytorium Kas) zgodnie z ustalonym harmonogramem. Sprawa ta jednak dotknie zaledwie kilku procent warsztatów, więc nie ma się czym martwić.

Inną kwestią, która zdaje się być bardziej istotną jest fiskalizacja zakupionej kasy. Kasa nie zacznie działać poprawnie do momentu wizyty technika, który dokona kilku wymaganych prawem czynności formalnych i niejako dopuści kasę do działania. Zważywszy na to, że w grudniu ilośc dni wolnych od pracy jest bardzo duża, to czasu na podjęcie odpowiednich działań pozostało rzeczywiście bardzo niewiele. Wydanie paragonu z kasy starego typu (nie on-line) będzie od stycznia skutkować mandatem. Ostatnio mandaty takie wynoszą 2000,00 zł.

Ale po co Administracji Skarbowej takie narzędzie?
Sprawa jest bardzo prosta. Chodzi o szybkie i jednoznaczne zidentyfikowanie wykonania usługi bez wydania paragonu, czyli jak to mówimy powszechnie „na lewo”. Należy bowiem pamiętać, że organ kontrolny bez wiedzy użytkownika kasy (zdalnie) jest w stanie przesłać do własnej bazy dane z kasy i natychmiast przeprowadzić kontrolę. W krajach gdzie takie kasy zamontowano już jakiś czas temu wygląda to tak: kontroler siedząc w samochodzie w bezpośrednim sąsiedztwie warsztatu obserwuje wychodzących z niego klientów. Zdalne wywołuje transmisję danych z kasy warsztatu. Po kilku sekundach widzi na swoim laptopie wszystkie zarejestrowane zdarzenia i... rozpoczyna kontrolę.

Wszystkich tych naszych klientów, którzy jeszcze nie załatwili tej sprawy zachęcamy do szybkiego działania. Kasy on-line są nadal w ofercie większości renomowanych firm zajmujących się dostarczaniem tego typu sprzętu. Jednakże terminy na dokonanie fiskalizacji kas są już rzeczywiście bardzo napięte.