Historia: Walther Simmer


  • 2020-07-01 09:21
 
UWAGA! Jest to artykuł archiwalny. Niektóre informacje takie jak ceny, lista towarów itp. mogą być już nieaktualne. Wszelkie aktualne dane znajdują się w aplikacji MIKE.

Początek lipca to dobry czas, aby przypomnieć wszystkim historię pewnego przełomowego wynalazku, bez którego trudno sobie wyobrazić rozwój całego sektora motoryzacyjnego. W motocyklach, wynaleziony w roku 1929 podzespół, odgrywa szczególną rolę. Historia zaczęła się w garbarni skór w miejscowości Weinheim w Niemczech.

Wielki kryzys na amerykańskiej giełdzie załamał blisko 80% światowej wymiany towarowej. Upadały nawet największe przedsiębiorstwa, a miliony ludzi z dnia na dzień trafiały na bruk. Kryzys dotknął również garbarnię Carl Freudenberg w Weinheim. Eksport, który stanowił 75% całej produkcji spadł do 0% w ciągu 1 tygodnia. Widmo klęski i utraty pracy zajrzało w oczy wszystkich pracowników.

Młody austriacki inżynier Walther Simmer (ur. 8 lipca 1888), zatrudniony w fabryce na stanowisku konserwatora maszyn dostał pilne zadanie opracowania nowego uszczelnienia pompy do ługu stosowanego przy produkcji skór. Wykorzystał on ścinki skór, które nasunął na blaszany pierścień i zabezpieczył je przed zsunięciem za pomocą delikatnej sprężyny. W ten sposób powstał największy wynalazek Simmera czyli uszczelniacz, nazwany na jego cześć simmeringiem. Do tamtej pory większość uszczelnień pomp było wykonanych z niskiej jakości filcu i trzeba je było wymieniać co kilka dni.

Po kilku tygodniach Simmer wykorzystał wszystkie ścinki skórzane, a garbarnia zaczęła produkować skórę wyłącznie na potrzeby nowego wynalazku. Dzięki rozległym kontaktom w przemyśle motoryzacyjnym firma Carl Freudenberg rozwinęła produkcję uszczelniaczy do niewyobrażalnych rozmiarów. W ciągu zaledwie jednego roku wszyscy producenci samochodów zaczęli stosować nowy wynalazek w 100% swoich produktów.

Boom trwał mniej więcej do 1934 roku, gdy w wyniku kolejnego kryzysu i zbliżającej się wojny wszystkie skóry do produkcji uszczelniaczy konfiskowano dla potrzeb produkcji wojskowej. Przyśpieszyło to prace nad poszukiwaniem zamiennika skóry. Jeszcze przed II wojną uszczelniacze powstawały wyłącznie z gumy. Firma z Weinheim zaprzestała całkowicie produkcji skór, a dzięki zdobytemu doświadczeniu stała się światowym liderem w produkcji uszczelniaczy. Do dzisiaj opracowuje nowe rozwiązania na bazie swojego wynalazku sprzed 90 lat.

Simmeringi stosuje się obecnie w niezliczonej ilości miejsc. W motocyklach specjalne znaczenie mają one w przypadku przedniego zawieszenia. Nasza oferta obejmuje produkty wielu firm z Azji i Europy. Co ciekawe, zarówno konstrukcja jak i zasada działania uszczelniaczy praktycznie nie uległa zmianie do dziś.

Walther Simmer zmarł w wieku 98 lat w Kufstein w austriackim Tyrolu.

Aby kupić osobiście udaj się do jednego z naszych przedstawicieli.

Aby zapoznać się z pełną ofertą uszczelniaczy wszystkich producentów - kliknij tutaj.