Historia: Hans Renold


  • 2021-01-12 08:35
 

Trudno sobie wyobrazić, co by się działo w branży motocyklowej gdyby nie pewien wynalazek opatentowany w 1880 roku w Anglii przez urodzonego w Szwajcarii przemysłowca z branży… tekstylnej.

Hans Renold przybył do Anglii po studiach, które odbył w Zurichu. Od najmłodszych lat pasjonowała go technika. Praktykował w wielu małych warsztatach naprawczych poszerzając swoją wiedzę praktyczną w dziedzinie serwisu drobnych urządzeń takich jak maszyny do szycia czy zegarki.

Po przeprowadzce do Anglii nabył niewielkie przedsiębiorstwo produkujące łańcuchy przeznaczone do napędzania maszyn przędzalniczych. Już po kilku miesiącach wpadł tam na pomysł, aby prosty i nietrwały łańcuch zmodyfikować tak, aby służył on zdecydowanie dłużej i nie przysparzał niezliczonych problemów jego użytkownikom. Powstał wówczas znany nam wszystkim łańcuch rolkowy, który stosowany jest właściwie bez zasadniczych zmian konstrukcyjnych do dziś. Renold zbił na swoim patencie ogromny majątek. Jego pomysł okazał się na tyle dobry, że ledwie w ciągu 3 lat wszystkie maszyny dziewiarskie były napędzane nowym typem łańcucha.

Już w 1881 przeniósł on fabrykę do Manchesteru, gdzie w 1889 roku otworzył zupełnie nowe przedsiębiorstwo produkujące łańcuchy przede wszystkim dla sektora rowerowego. Hans Renold zmarł w roku 1943, ale firma istnieje do dziś pod nazwą Renold PLC. Nadal produkuje łańcuchy do wielu urządzeń technicznych oraz wiele innych komponentów do silników i skrzyń biegów.

Jeśli chodzi o sektor motocyklowy, to od lat w dziedzinie produkcji łańcuchów napędowych i rozrządu palmę pierwszeństwa dzierżą firmy japońskie. Bazując na wynalazku Hansa Renolda rozwinęły technologię i sposoby obróbki cieplnej metalu. W 1975 pojawiły się pierwsze łańcuchy uszczelnione, wprowadzone na rynek przez japońską firmę RK, a potem najprzeróżniejsze inne rozwiązania, które sprawiły, że za pomocą dość prostego rozwiązania technicznego jakim jest łańcuch rolkowy jesteśmy w stanie przenieść na tylne koło niewiarygodną moc, która zapewne nawet nie śniła się twórcy tego rozwiązania.

W naszej ofercie znajdują się łańcuchy napędowe firm: RK, DID, JMT i JT oraz łańcuchy rozrządu DID oraz MORSE (Borg Warner).