Historia: Giovanni Martignoni


  • 2023-01-22 06:35
 
UWAGA! Jest to artykuł archiwalny. Niektóre informacje takie jak ceny, lista towarów itp. mogą być już nieaktualne. Wszelkie aktualne dane znajdują się w aplikacji MIKE.

Pomimo, że wynalazek Martignoniego jest obecnie powszechnie stosowany, to jego twórca zmarł w wieku 80 lat w kompletnej biedzie i zapomnieniu. Nie zachowała się nawet ani jedna jego fotografia. Trudno sobie wyobrazić dzisiejsze życie bez wierteł, których istnienie zawdzięczamy temu skromnemu, szwajcarskiemu mechanikowi – wynalazcy.

Giovanni Martignoni urodził się w Lugano/Szwajcaria w 1830 roku. W 1857 roku podjął pracę mechanika w tkalni jedwabiu w Liestal. Zajmował się tam między innymi technologiami spawania i hartowania metali. Jednak w trakcie swojej podróży do Zurychu zainteresował się obróbką metalu, a dokładniej toczeniem gwintów w nakrętkach. W 1863 roku wyjechał do Duesseldorfu/Niemcy, gdzie opracował prototyp wiertła ze skręconym rowkiem, które znacząco poprawiało dokładność obróbki, a przede wszystkim lepiej odprowadzało opiłki czy wióry.

Jego wynalazek spotkał się jednak z umiarkowanym zainteresowaniem, gdyż wiertła Martignoniego szybko się tępiły i nie dawały się ostrzyć. Na kilka lat jego wiertła popadły w całkowite zapomnienie i dopiero kilka lat później, podczas światowej wystawy w Paryżu pojawiły się na rynku tożsame produkty produkowane w Stanach Zjednoczonych, które na dobre odmieniły życie warsztatowe na całym świecie.

Martignoni do końca swoich dni pracował jako zwykły mechanik w warsztacie ślusarskim. Ale to właśnie jemu przypisywane jest odkrycie wierteł krętych.

Przytaczamy tą historię dlatego, że nasza podstawowa oferta wyposażenia warsztatowego została właśnie wzbogacona o wysokiej jakości wiertła do metalu. Szeroka ich oferta jest od dziś dostępna „od ręki”. Znajdują się w niej wiertła HSS (stop stali szybkotnącej), HSS-CO (stal szybkotnąca z 5% zawartością kobaltu) oraz HSS-G (stal szybkotnąca – szlifowane) o profilu końcówki W-Tip. Planujemy systematyczne poszerzanie oferty wierteł, a także wprowadzenie do bieżącej sprzedaży gwintowników HSS oraz wierteł i frezów o specjalnym przeznaczeniu.

Najlepszym sposobem wyszukiwania wierteł według przeznaczenia, typu i rozmiaru jest skorzystanie z systemu wyszukiwania zaawansowanego. Aby sprawdzić jego możliwości prosimy użyć linku poniżej.

Aby kupić osobiście udaj się do jednego z naszych przedstawicieli.

Aby zapoznać się z ofertą wierteł do metalu - kliknij tutaj.