Rezystory do kierunkowskazów


  • 2020-05-22 09:45
 

Choć moda na montowanie w motocyklach akcesoryjnych kierunkowskazów ledowych wyraźnie słabnie, to nadal obserwujemy (dość powszechnie) niebezpieczne zjawisko, polegające na zbyt szybkim pulsowaniu kierunkowskazu, zainstalowanego bez koniecznej w takim przypadku modyfikacji instalacji elektrycznej. Pamiętajmy, że grozi to zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i koniecznością przejścia dodatkowego badania sprawności motocykla w stacji kontroli pojazdów. 

Ale skąd właściwie biorą się te problemy?

Dzieje się tak dlatego, że kierunkowskazy LED pobierają jedynie 10-15% prądu w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, których moc to około 21W. Starszej konstrukcji przerywacze są bardzo czułe na przepływ przez nie prądu, który zmienia czas przerw pomiędzy stanem załączonym i wyłączonym.
Łatwym rozwiązaniem tego problemu jest wpięcie równolegle w obwód kierunkowskazów dodatkowego rezystora o dużej mocy np. 50W dla każdej strony lub 20-30W dla każdego kierunkowskazu. Rezystor obciąży przerywacz dużym prądem, czyli niejako zasymuluje obecność żarówki w kierunkowskazach i przywróci właściwą częstotliwość przerywania obwodu kierunkowskazów LED.

Uwaga! Rezystory dużej mocy podczas pracy mocno się grzeją! Dlatego właśnie posiadają radiatory, najczęściej aluminiowe, które umożliwiają lepsze odprowadzanie nadmiaru ciepła. Podczas montażu należy to przewidzieć i umieścić je w bezpiecznym i zapewniającym dobre chłodzenie miejscu.

Nasza oferta obejmuje kilka pozycji rezystorów o różnej konstrukcji i mocy.

Aby kupić osobiście udaj się do jednego z naszych przedstawicieli.

Cena: od 24,99 zł.

Aby zapoznać się z pełną ofertą rezystorów do kierunkowskazów LED - kliknij tutaj.