Jak konserwować filtry K&N


  • 2022-06-09 05:51
 

Wysokoprzepływowe, bawełniane filtry powietrza na dobre zagościły na naszym rynku. Są wygodne w użyciu, możliwa jest ich konserwacja, a także powodują, iż silniki pracują z większą mocą, co w przypadku choćby motocykli sportowych ma niebagatelne znaczenie.

Większość producentów stosuje podobną technikę ich wytwarzania. Liderem w tym segmencie jest niewątpliwie amerykańska firma K&N, która jako pierwsza wprowadziła to przełomowe rozwiązanie do seryjnej produkcji.

Filtry powietrza firmy K&N są tak skonstruowane, aby uzyskiwać wysoki, praktycznie nieograniczony przepływ powietrza przy jednoczesnym zachowaniu koniecznych poziomów filtrowania, zapewniających długą żywotność silnika. Jak ważny jest filtr powietrza w motocyklu niech świadczy choćby to wyliczenie. Każde przejechane motocyklem 100 km „konsumuje” blisko 86 m3 powietrza (przy założeniu, że motocykl spala ok. 7 litrów/100 km). Zatem podróż z Gdańska do Krakowa i z powrotem wymaga przefiltrowania ponad 1000 m3 powietrza!!! To całkiem sporo, zwłaszcza gdy przyjmiemy, że filtry stosowane w motocyklach są dużo mniejsze niż w samochodach.

Pomimo, że filtry wielorazowe są właściwie niezniszczalne, to nie można zapominać o ich cyklicznej konserwacji. Procedura jest bardzo prosta i zajmuje maksymalnie 2 godziny, przy czym najdłużej czekamy na wyschnięcie filtra po jego umyciu. Zatem w kilku krokach omówimy co należy wykonać:

KROK 1.
Wyjmij filtr powietrza K&N z motocykla. Następnie nanieś z obu stron na powierzchnie filtrujące K&N Air Filter Cleaner. Pozostaw zwilżony filtr na 10 min., nie dopuszczając do wyschnięcia.

KROK 2.
Używając zimnej, bieżącej wody o niskim ciśnieniu wypłucz filtr, usuwając wszelkie zanieczyszczenia oraz resztki preparatu czyszczącego. W przypadku silnego zabrudzenia może wystąpić konieczność powtórzenia operacji jeszcze jeden raz. Nie zapomnij o wyczyszczeniu ramki filtra. Brud może powodować nieszczelność po montażu w air-boxie.

KROK 3.
Po dokładnym przemyciu, pozostaw filtr K&N do wyschnięcia w ciepłym miejscu lub na słońcu. Nie używaj oleju do konserwacji do momentu całkowitego wysuszenia elementów filtrujących!

KROK 4.
Kiedy filtr będzie już suchy, użyj oleju K&N Air Filter Oil , nakładając go równomiernie na powierzchni elementu filtrującego. Pozostaw filtr na 20 minut celem wchłonięcia oleju przez element filtrujący. Uzupełnij w razie konieczności wszelkie miejsca niezabezpieczone olejem do uzyskania jednolitego czerwonego koloru na całej powierzchni filtra.

Po wykonaniu powyższych operacji, filtr K&N jest gotowy do dalszej eksploatacji. Do czyszczenia i konserwacji filtrów K&N używaj wyłącznie preparatów rekomendowanych przez producenta filtrów K&N. Stosowanie innych detergentów oraz olejów grozi zniszczeniem filtra K&N.

Aby kupić osobiście udaj się do jednego z naszych przedstawicieli.

Aby zobaczyć wszystkie preparaty do czyszczenia i nasączania filtrów K&N - kliknij tutaj.