Gwintowanie - proces nieoczywisty


  • 2023-08-10 09:27
 
UWAGA! Jest to artykuł archiwalny. Niektóre informacje takie jak ceny, lista towarów itp. mogą być już nieaktualne. Wszelkie aktualne dane znajdują się w aplikacji MIKE.

Gwintowanie najróżniejszych otworów, to w warsztatach absolutna codzienność. Niemalże codziennie dochodzi do uszkodzeń gwintów, powodowanych głównie przez korozję. Podczas próby odkręcenia śruby może dojść do jej zerwania, lub w najlepszym razie do poważnego uszkodzenia gwintu. Wówczas jedynym ratunkiem jest jego fachowa naprawa. Dziś omówimy kilka najważniejszych zasad podczas tego typu prac.

Zasada wiercenia otworów pod dany gwint jest prosta: wiercony otwór do nagwintowania wyznaczamy odejmując od docelowego rozmiaru skok gwintu (D=M–P).

Dla przykładu: urwana śruba, której nie udało się wykręcić to M6. Dla nowej śruby w rozmiarze M8 o skoku 1 (gwint drobnozwojowy) wiercimy otwór 7mm. Dla metrycznych śrub M8 skok gwintu to 1,25 - więc wiercimy otwór 6,8mm.

Samo gwintowanie, to dla doświadczonego mechanika proces łatwy. Jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. W przeciwnym razie może dojść do zakleszczenia się i zniszczenia gwintownika, pęknięcia materiału, w którym gwintujemy, lub wykonanie niepoprawnego gwintu. Gwintownik to narzędzie wieloostrzowe o wysokiej precyzji wykonania z bardzo twardej stali szybkotnącej. Generalnie gwintownikiem ręcznym obracamy jeden obrót (w prawo) i cofamy pół obrotu (w lewo) aby złamać wiór i w takiej sekwencji gwintujemy wymaganą głębokość. Gwintowanie przy użyciu wiertarki wymaga używania specjalnego oleju.

Gwintowanie rozmiaru M10x1,00 lub M10x1,25 może odbyć się dwoma gwintownikami: wstępnym zwanym zdzierakiem (1 pierścień na obwodzie) i wykańczającym zwanym wykańczakiem (brak pierścienia), ale już rozmiar M10x1,5 z uwagi na większy skok należy wykonać zestawem składającym się z 3szt gwintowników: wstępnym (1 pierścień na obwodzie), pośrednim (2 pierścienie) i wykańczającym (brak pierścienia). Zdzierak skrawa aż 55% materiału dlatego w pierwszej fazie występują największe opory skrawania. Pośredni skrawa 25% (w gwintach drobnozwojowych nie występuje), a wykańczający 20% nadając gwintowi ostateczny, właściwy kształt.

UWAGA: Zawsze należy używać wszystkich gwintowników z zestawu przeznaczonych pod dany rozmiar gwintu oraz, co oczywiste, zachować odpowiednią kolejność ich stosowania.

Do poprawy starego gwintu, który da się jeszcze odratować należy użyć ostatniego gwintownika z kompletu czyli wykańczaka (brak pierścienia).

Aby użyć gwintowników maszynowych i wykonywać gwinty w jednym przejściu należy wyposażyć się w maszynę z synchronizacją obrotów z posuwem.

W naszej ofercie posiadamy:
- Gwintowniki pojedyncze, zestawy 2szt i 3szt pod jeden rozmiar gwintu oraz duże zestawy pod różne średnice.

Przydatnym do gwintowania w trudno dostępnych miejscach mogą być przedłużki pod dany rozmiar, a także zestaw 8 adapterów do gwintowników CONDOR na 1/4" i 3/4" nr katalogowy: 6370073, a do identyfikacji gwintów polecamy szablon JMP do identyfikacji rozmiarów śrub nr katalogowy: 7228145.

Aby kupić osobiście udaj się do jednego z naszych przedstawicieli.

Aby zapoznać się z ofertą gwintowników - kliknij tutaj.